U Slatini održana 44. skupština Društva knjižničara BPKP-a

Gradska knjižnica i čitaonica Slatina bila je 23. 5. 2025. domaćin 44. skupštine Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja.

Skupština je održana u multimedijalnoj dvorani Poduzetničkog inkubatora u Slatini, a otvorila ju je predsjednica Društva Bernarda Ferderber. Tom se prigodom kratko osvrnula na rad Društva, osnovanog 1977. godine u Bjelovaru kada je brojalo svega 30 članova, da bi danas, 48 godina poslije, Društvo brojalo 136 članova i drugo je društvo po veličini u sklopu Hrvatskog knjižničarskog društva. 

Istaknuto je da je Društvo i u proteklom razdoblju, kao i danas, aktivno sudjelovalo u svim važnim pitanjima knjižničarske struke, odnosno u razmatranju zakonske regulative, standardizaciji, informatizaciji i izdavaštvu, te se zalagalo za bolji društveni status knjižnica i knjižničnih djelatnika, njegovalo suradnju među knjižnicama i s drugim knjižničarskim društvima, poticalo prikupljanje zavičajne građe i sudjelovalo u unapređivanju knjižničarske struke uopće.

Sudionike je potom u ime domaćina pozdravila ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Slatina Sanja Pajnić. S nekoliko riječi obratio se i zamjenik gradonačelnika koji obnaša dužnost gradonačelnika Grada Slatine Ilija Nikolić koji je tom prigodom pohvalio rad slatinske Knjižnice na čelu s novom ravnateljicom Pajnić te izrazio zadovoljstvo njezinim napretkom što je jednim dijelom zasluga i članstvo u Društvu knjižničara. 

Skupština je održana u dva dijela. U prvom dijelu održana su dva stručna izlaganja o umjetnoj inteligenciji i održivom razvoju što je bila glavna tema ovogodišnjeg skupa, a ujedno je i tema 27. broja časopisa Svezak koji je dostupan ovdje.

Temu „Umjetna inteligencija u učionici – saveznik ili prijetnja?“ prezentirali su Sanja Špoljarić i Darko Špoljarić, a izlaganje na temu „Umjetna inteligencija, igrifikacija i održivi razvoj: uloga školskih knjižničara u novom obrazovnom okruženju“ održali su Tanja Kolar Janković i Josip Strija, koji su ujedno predstavili i jedan od tri e-postera pod nazivom „Umjetna inteligencija u školskim knjižnicama – prilike i izazovi“. E-poster „Knjižnica inkubator jačanja kapaciteta i kreativnih ideja mladih“ predstavile su Mirjana Kotromanović i Elena Marošević, a „Putovanje Patuljka Putuljka“ Branka Mikačević.

Na kraju prvog dijela skupštine predstavljen je 27. broj časopisa Svezak i elektroničke publikacije Noviteti u zavičajnim zbirkama, koji je prezentirala glavna urednica istoga Tanja Nađ.

U radnom dijelu skupštine podnesena su i jednoglasno prihvaćena izvješća: o radu Društva, financijsko, te izvješće Nadzornog odbora i članova komisija i sekcija HKD-a za 2024./2025. godinu. Prihvaćen je i prijedlog programa rada Društva za naredno razdoblje koji je iznijela predsjednica Bernarda Ferderber istaknuvši kako Plan između ostaloga obuhvaća sudjelovanje na tri važna skupa: 17. hrvatskoj konferenciji o pokretnim knjižnicama i festivalu bibliobusa s međunarodnim sudjelovanjem “Pokretne knjižnice budućnosti – otvoreni put do korisnika” (Virovitica, 5. i 6. lipnja 2025.), zatim 50. skupštini Hrvatskog knjižničarskog društva u Zagrebu 11. i 12. studenog, te Savjetovanju za narodne knjižnice u RH u Vinkovcima 8.-11. listopada ove godine.

Rad skupštine završen je svečanom dodjelom nagrada najknjižničarima, a ove su godine dodijeljene njih četiri. Priznanje Najknjižničar u 2025. i to za iznimne zasluge u promicanju Društva dobile su Bernarda Ferderber iz Gradske knjižnice Đurđevac i Tatjana Petrec iz Narodne knjižnice „Petar Preradović“ Bjelovar, a za iznimne uspjehe u knjižničarstvu Tanja Nađ iz Osnovne škole Ivanska i Martina Majdak iz Gradske knjižnice „Franjo Marković“ Križevci.

Fotogalerija s 44. skupštine Društva knjižničara BPKP-a dostupna je ovdje.

Izvor: Radio Slatina