KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI

U Mariboru je 6.-8. rujna 2012. održan festival slovenskih bibliobusa i međunarodni stručni skup na temu narodnih i pokretnih knjižnica pod nazivom “Knjižničar u akciji” . Skupu i festivalu bibliobusa prisustvovali su članovi dviju bibliobusnih posada s područja Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja – iz Koprivnice i Križevaca: Mladen Tudić i Ivo Trepotec iz Knjižnice i čitaonice “Fran Galović” Koprivnica i Igor Kuzmić iz Gradske knjižnice “Franjo Marković” Križevci te voditeljica županijske matične službe za knjižnice, Ljiljana Vugrinec, koja je održala izlaganje na temu “Stoljeće pokretnih knjižnica u Hrvatskoj – od kočija do suvremenih bibliobusa”. Iz Hrvatske su skupu prisustvovali i knjižničari iz drugih gradova – iz Karlovca, Zagreba i Zadra, a hrvatske pokretne knjižnice bile su dodatno predstavljene i kroz izložene postere o svim bibliobusnim službama.

Osim 14 bibliobusa koji su ovom prigodom doputovali iz svih krajeva Slovenije, posjetitelji festivala mogli su razgledati i jedan mađarski bibliobus – iz grada Pečuha. Veliki interesa izazvao je i najnoviji, tehnološki najsuvremeniji među izloženim bibliobusima iz Ajdovščine koji je dovršen i “pušten” u rad upravo nekoliko dana prije održavanja skupa.

Susret u Mariboru bio je prigoda za upoznavanje s praksom drugih zemalja u pogledu organiziranja i djelovanja pokretnih knjižnica kao specifičnog oblika knjižnica koje dolaze do samih potencijalnih korisnika. Sudionici skupa imali su prilike čuti kako su organizirate pokretne knjižnice bibliobusi u Finskoj, Švicarskoj, Nizozemskoj, Mađarskoj, Sloveniji, Srbiji i Hrvatskoj. Zbog svoje fleksibilnosti i mogućnosti prilagodbe različitim funkcijama i potrebama, u pojedinim europskim zemljama bibliobusi se – osim u knjižnične svrhe – sve više koriste i kao svojeversni punktovi za pružanje različitih usluga lokalnom stanovništvu. Bibliobusi tako postaju putujuće računalne učionice i pristupne točke za korištenje digitalnih baza podataka, informacijske točke za sve vrste lokalnih i turističkih informacija, pa čak služe i kao bankomati, poštanski sandučići ili mjesta za on-line kupnju prijevoznih karata itd.

Pokretne knjižnice u Hrvatskoj organizirane su u 10 bibliobusnih službi te ukupno imaju 12 vozila, od čega dva djeluju u Koprivničko-križevačkoj županiji: jedan u Koprivnici, koji obilazi 15 općina koprivničkog i đurđevačkog kraja, te drugi u Križevcima koji stajalištima pokriva još 3 općine Kalničkog prigorja i okolicu grada Križevaca. Obje bibliobusne službe najvećim dijelom financira Koprivničko-križevačka županija, koja na taj način djelotvorno podupire nastojanje da knjižnične usluge budu što dostupnije što većem broju stanovnika županije u mjestima gdje žive. U proljeće 2013. godine, nacionalni skup na temu pokretnih knjižnica – 11. okrugli stol o pokretnim knjižnica u Hrvatskoj te 5. festival hrvatskih bibliobusa – održat će se upravo u Koprivnici, pa će tako i svi naši zainteresirani sugrađani također imati priliku posjetiti i razgledati bibliobuse iz različitih krajeva Hrvatske te doznati više o njihovoj namjeni i specifičnostima rada pokretne knjižnice.

Iz foto arhive:

KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI0  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI1  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI2  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI3  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI4  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI5  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI6  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI7  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI8  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI9  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI10  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI11  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI12  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI13  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI14  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI15  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI16  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI17  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI18  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI19  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI20  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI21  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI22  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI23  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI23  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI24  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI25  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI26  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI27  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI28  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI29  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI30  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI31  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI32  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI33  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI34  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI35  KOPRIVNIČKI I KRIŽEVAČKI KNJIŽNIČARI SUDJELOVALI NA STRUČNOM SKUPU I FESTIVALU BIBLIOBUSA U SLOVENIJI36