Bibliokon – poziv za prijavu izlaganja primjera dobre prakse i poster izlaganja

Tema: Knjižničarski self-care: održivost dobrobiti knjižničara i korisnika

Mjesto i vrijeme održavanja: Narodna knjižnica Virje, 1. prosinca 2023. u 10:00 sati

Organizator: Društvo knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja i Narodna knjižnica Virje

Način održavanja skupa: uživo

O temi: Predavanjima, radionicama i “creativity swap” sesijom skrenuli bismo pozornost na teme o kojima ne stižemo progovoriti u užurbanom tempu kojim se naša knjižničarska struka prilagođava novonastalim uvjetima – tehnološkim, administrativnim, zakonskim, društvenim… Kad smo razgovarali o prilagodbama pandemijskim uvjetima rada, propustili smo razgovarati o pandemijskoj i postpandemijskoj traumi zaposlenih u kulturnom sektoru. Dok razgovaramo o umjetnoj inteligenciji, razvoju tehnologije i ekranizmu, ne razgovaramo o digitalnoj dobrobiti knjižničara čiji posao jest dugotrajna izloženost ekranima i tehnologiji. Kad razgovaramo o knjižničnim službama i uslugama za korisnike s teškoćama, ne razgovaramo o tehnikama i alatima za knjižničare s neurorazličitostima, nedijagnosticiranim i kasno dijagnosticiranim teškoćama. Dijalog o kreativnosti trebao bi uvažavati i mentalni zamor prolongiranog rada na inovativnim i kreativnim zadacima. Oblik rada na skupu bio bi kroz pozvana izlaganja (interaktivna) i prijavljene primjere prakse te self-care radionice. Radionice su u tom slučaju primjer prakse za primjenu u našim knjižnicama, a istovremeno i self-care praksa za knjižničare na skupu.

Oblici izlaganja: pozvana izlaganja, prijavljena izlaganja, poster izlaganja

Rok prijave sudjelovanja s izlaganjem: 17. studenog 2023.

Rok prijave sudjelovanja bez izlaganja: 24. studenog 2023.

Sažetak izlaganja potrebno je poslati u okviru prijavnog obrasca koji je dostupan ovdje.

Sažetak treba sadržavati sljedeće elemente:

  1. autor(i), ustanova(e), e-pošta
  2. naslov izlaganja
  3. tekst sažetka do 1000 znakova, font Times New Roman, veličina 12 točaka
  4. do pet (5) ključnih riječi
  5. kratka biografska bilješka (zanimanje, zvanje, radno mjesto, područje stručnog interesa)
    Izlaganje s primjerima dobre prakse treba trajati do 10 minuta. Postersko izlaganje je u obliku prezentacije. Potrebno je prirediti kao samo jedan slajd ppt prezentacije (format landscape, dimenzije slajda 16:9) koji prikazuje cijeli sadržaj postera. Poster se izlaže uživo u trajanju do 5 minuta.