Bibliokon – drugi poziv

Pozivamo knjižničare da prijave izlaganja primjera dobre prakse i poster izlaganja za Bibliokon, stručni skup Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja.

Tema skupa: Knjižničarski self-care: održivost dobrobiti knjižničara i korisnika

Mjesto i vrijeme održavanja: Narodna knjižnica Virje, 1. prosinca 2023. u 10:00 sati

Organizatori: Društvo knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja i Narodna knjižnica Virje

Način održavanja skupa: uživo

O skupu Bibliokon 2023.:

Kad smo razgovarali o prilagodbama pandemijskim uvjetima rada, propustili smo razgovarati o pandemijskoj i postpandemijskoj traumi zaposlenih u kulturnom sektoru. Kad razgovaramo o umjetnoj inteligenciji, razvoju tehnologije i ekranizmu, ne razgovaramo o digitalnoj dobrobiti knjižničara čiji posao jest dugotrajna izloženost ekranima i tehnologiji. Kad razgovaramo o knjižničnim službama i uslugama za korisnike s teškoćama, ne razgovaramo o tehnikama i alatima za knjižničare s neurorazličitostima, nedijagnosticiranim i kasno dijagnosticiranim teškoćama. Dijalog o kreativnosti trebao bi uvažavati i mentalni zamor prolongiranog rada na inovativnim i kreativnim zadacima. Tema ovogodišnjeg Bibliokona stoga je Knjižničarski self-care, važnost mentalnog zdravlja knjižničara i održivost dobrobiti kako knjižničara tako i korisnika.

Snažne knjižnice trebaju snažne knjižničare.

Ciljevi skupa:

  1. Aktualizacija tema o kojima ne stižemo progovoriti u užurbanom tempu kojim se naša knjižničarska struka  prilagođava novonastalim uvjetima – tehnološkim, administrativnim, zakonskim, društvenim…
  2. Podizanje svijesti o važnosti kontinuirane brige za mentalno zdravlje
  3. Razmjena praksi i najboljih i efikasnih alata koji doprinose održivoj dobrobiti knjižničara
  4. Edukacija i razvoj kompetencija obogaćivanjem znanja o planiranju, kreativnosti, strukturiranju sadržaja za slobodno vrijeme
  5. Evaluacija i unapređenje Bibliokona kroz povratne informacije sudionika

Oblici izlaganja: pozvana izlaganja, prijavljena izlaganja, poster izlaganja

Pozvana izlaganja:

Maja Lesinger, viša knjižničarka : Nebudimo trivijalni – o važnosti slobodnog vremena za mentalno zdravlje.

Andreja Krenek, pripovjedačica : Tijek godine – drugačiji pogled na planiranje rada knjižnica

Rok prijave sudjelovanja bez izlaganja: 24. studenog 2023.

Izlaganje s primjerima dobre prakse treba trajati do 10 minuta. Prednost imaju izlaganja praktičnih sadržaja, radionica, kreativnih rješenja i inovativnih praksi koje knjižnice mogu preslikavati u svoj rad. Izlagat će se u obliku Creativity swap sesije.

Postersko izlaganje je u obliku prezentacije. Potrebno je prirediti kao samo jedan slajd ppt prezentacije (format landscape, dimenzije slajda 16:9) koji prikazuje cijeli sadržaj postera. Poster se izlaže uživo u trajanju do 5 minuta.

Sažetak izlaganja potrebno je poslati u okviru prijavnog obrasca. Sažetak treba sadržavati sljedeće elemente:

  1. autor(i), ustanova(e), e-pošta
  2. naslov izlaganja
  3. tekst sažetka do 1000 znakova, font Times New Roman, veličina 12 točaka
  4. do pet (5) ključnih riječi
  5. kratka biografska bilješka (zanimanje, zvanje, radno mjesto, područje stručnog interesa)