Zapisnik sa sastanka Glavnog odbora Društva i uredništva Sveska u Virovitici

Trg Eugena Kvaternika 11

43 000 Bjelovar

Ur. broj: 33/11

SASTANAK GLAVNOG ODBORA DRUŠTVA I UREDNIŠTVA SVESKA U VIROVITICI 20. PROSINCA 2011.

Prisutni: Vinka Jelić-Balta, Ana Škvarić, Ljiljana Vugrinec, Lovro Janeš, Đurđica Krčmar

Zalar, Luca Matić, Romana Horvat, Danijela Crnčić, Ivana Ledić, Rajna Gatalica

Predsjednica pozdravlja prisutne i predlaže sljedeći dnevni red:

1. 14. broj Sveska
  2. 30. skupština DBPKP
  3. Skupština HKD-a, Osijek 2012.

1. Predsjednica Društva, Vinka Jelić-Balta nabraja koje su sve teme predložene za Svezak na prethodnom sastanku Glavnog odbora i uredništva Sveska održanom u Bjelovaru te predlaže sljedeću temu:

“Transformacija knjižničnih usluga” → o uslugama knjižnice koje se mijenjaju iz tradicionalnih u moderne.

Nakon brojnih prijedloga za glavnu temu Sveska dogovorena je tema “Knjižnične usluge u koraku s vremenom”.

Silvija Perić, glavna urednica Sveska će poslati okružnicu svim članovima Društva i pozvati ih da pišu za časopis našega Društva – Svezak. U okružnici će pozvati knjižničare da članci koje će slati budu vezani uz glavnu temu ili, ako već nisu, da opisuju neki novitet u njihovoj knjižnici.

Predsjednica Društva predlaže da članke u Svesku treba recenzirati, a potpredsjednica, Ljiljana Vugrinec predlaže da se oformi jedna rubrika u kojoj će se članci recenzirati.

Za takvu rubriku je potrebna dodatna novčana potpora, trebalo bi se oformiti povjerenstvo koje će odabirati radove, postoje i tehnički problemi. Zbog svega navedenog ta rubrika će pričekati do 15. broja sveska koji će izaći u 2013. godini.

Do ovogodišnje skupštine Društva Glavni odbor i uredništvo Sveska trebali bi odrediti pravila o recenziranim radovima i na skupštini o tome obavijestiti članove Društva. Predsjednica i potpredsjednica Društva će do sljedećeg sastanka istražiti pravila pristizanja recenziranih radova.

Rok za predaju radova urednicima Sveska je 1. veljače 2012., a krajnji rok nakon kojeg urednici više neće primati članke je 29. veljače 2012.

Predložena je nova rubrika u Svesku – “Intervjui”.

2. Godišnja skupština Društva (30. po redu) bit će održana u Bjelovaru, u petak 18. svibnja 2012.

Ljiljana Vugrinec predlaže da na skupštinu pozovemo Milenu Bon, savjetnicu za slovenske narodne knjižnice. Bavila se temom knjižničnih usluga i njezino predavanje bi se uklopilo u glavnu temu Sveska.

Potrebna je još jedna tema vezana za školske knjižnice i o tome će razmisliti Zorka Renić.

Ljiljana Vugrinec predlaže da Dijana Sabolović Krajina održi predavanje o sudjelovanju na IFLA-i.

Nakon toga slijedit će primjeri dobre prakse knjižničara iz Društva.

3. Skupština HKD-a održat će se u Osijeku od 26. do 29. rujna 2012. Glavna tema je “Put prema promjenama”.

Predsjednica predlaže podtemu skupštine Hrvatskog knjižničarskog društva: “O regionalnim društvima i njihovim glasilima”. Na taj način bi se sva društva mogla predstaviti na neki način: posterom, prezentacijom, predavanjem.

Glavni odbor HKD-a je prihvatio ovaj prijedlog.

Rok za prijavu izlaganja je 15. ožujka 2012.

4. Sljedeći sastanak Glavnog odbora i uredništva Sveska održat će se u Bjelovaru 29. veljače 2012.

Tajnica Društva će mailom poslati ažurirani adresar svim članovima Glavnog odbora.

Silvija Perić je dobila dvije ponude za tiskanje Sveska koje će se provesti u Virovitici iz praktičnih razloga. Ponude su stigle od dvije tiskare: Grafoprojekt i Grafiti Becker.

U Bjelovaru 29. prosinca 2011.

Zapisničarka:

Rajna Gatalica, tajnica Društva