ODRŽANA 33. GODIŠNJA SKUPŠTINA DRUŠTVA KNJIŽNIČARA BILOGORE, PODRAVINE I KALNIČKOG PRIGORJA

Gradska knjižnica i čitaonica Slatina u petak, 25. rujna 2015., bila je domaćin 33. godišnje Skupštine Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja. Oko pedesetak knjižničara iz tri županije (Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko-križevačke i Virovitičko-podravske) okupilo se u Gradskoj knjižnici i čitaonici Slatina.

Nakon kratkog kulturno-umjetničkog programa u organizaciji Osnovne glazbene škole iz Slatine, pozdravne riječi skupu uputili su Ana Knežević, ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Slatina, Radenko Pavić, pročelnik Ureda gradonačelnika Grada Slatine i predsjednica Društva Romana Horvat.

Nakon toga uslijedio je stručni dio u kojem je prvo izlaganje na temu Pitajte knjižničare – 70+ tisuća korisnika koje ne vidimo i ne čujemo održala Zdenka Sviben. U ovom je izlaganju predstavljen projekt Pitajte knjižničare. To je usluga koja postoji na hrvatskom webu od 2004. godine, a u 10 godina postojanja odgovoreno je na više od 70 tisuća korisničkih upita.

Lovro Janeš je predstavio nove mrežne stranice Društva na kojima je radio zadnjih nekoliko mjeseci.

Novi, 17. broj Sveska predstavila je Vinka Jelić-Balta, glavna urednica glasila Društva. Izložila je novosti i promijene u Svesku, a svi prisutni su dobili po primjerak glasila Društva. Tema ovog broja bila je – Knjižnice i korisnici. Svezak donosi ponovno niz članaka s informacijama o radu knjižnica na području Društva, prenosi znanja stečena na mnogobrojnim stručnim skupovima, a daje i pregled zavičajnog nakladništva u razdoblju od protekle godine dana. Valja istaknuti kako su se financijskom podrškom izdavanju Sveska kao i uvijek do sad uključili gradovi Bjelovar, Čazma i Koprivnica, te Bjelovarsko-bilogorska i Koprivničko-križevačka županija, kao i sponzori – tvrtke Point iz Varaždina, Šareni dućan iz Koprivnice, nakladnička i distributerska kuća Dominović i Školski servis iz Zagreba.

Nakon toga uslijedio je radni dio Skupštine. Jednoglasno su usvojene izmjene Statuta, koje su napravljene prema Zakonu o udrugama (NN 74/14), i Pravilnika o postupku dodjeljivanja nagrade Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja. Također, prema Zakonu o udrugama, imenovan je i likvidator društva. Nakon podnesenih i prihvaćenih izvješća o radu i programa rada za iduće jednogodišnje razdoblje, uslijedio je najsvečaniji dio skupštine – dodjela godišnjih priznanja za najknjižničare te dodjela titule počasnog člana.

Ovom prigodom nagrađeni su: Marinko Iličić iz Narodne knjižnice „Petar Preradović“ Bjelovar – za iznimne zasluge u promicanju Društva i unapređenje knjižničarske struke i Vjeruška Štivić iz Narodne knjižnice „Petar Preradović“ Bjelovar – za dugogodišnji uspješan rad u knjižničarstvu i unapređenju knjižničarske struke. Počasnom članicom Društva proglašena je Anica Šabarić, dugogodišnja ravnateljica Gradske knjižnice Đurđevac.

Druženje knjižničara završilo je zajedničkim ručkom u ugodnoj atmosferi u organizaciji domaćina.

Lucija Miškić