Održana 32. godišnja skupština Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog Prigorja

(Pitomača/Grabrovnica, 30. svibnja 2014.)

Knjižnica i čitaonica Pitomača u petak, 30. svibnja 2014., bila je domaćin 32. godišnje Skupštine Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja. Šezdesetak knjižničara iz tri županije (Bjelovarsko-bilogorske, Koprivničko-križevačke i Virovitičko-podravske) okupilo se u Knjižnici i čitaonici Pitomača. Nakon okupljanja u knjižnici uslijedila je vožnja do rodne kuće Petra Preradovića u Grabrovnici gdje je protekao stručni i radni dio Skupštine.

Nakon kratkog uvoda o Petru Preradovići i Pitomači koji je priredila Ines Giba Jambrišak, pozdravne riječi skupu uputili su Irena Gavrančić, ravnateljica Knjižnice i čitaonice Pitomača, Ivan Erhatić, zamjenik načelnika Pitomače i predsjednica Društva Vinka Jelić-Balta.

Nakon toga uslijedio je stručni dio u kojem je prvo izlaganje na temu Knjižničari za mlade – susret sa Snagom održao Borna Lulić, voditelj Brilliant akademije za razvoj potencijala mladih i autor knjige za mlade Povratak vitezova. U ovom izlaganju Lulić je govorio o drugačijem i svjesnijem pristupu mladima te o važnosti prepoznavanja mladih kao izvora „snage“.

Petar Lukačić je u izlaganju Što to Finci rade drugačije? govorio o posjetu knjižnicama u Finskoj (Helsinki i Sastamal) u okviru Grundtvig programa posjete i razmijene knjižničara koje se financira iz fondova Agencije za mobilnosti i programe Europske unije. Kroz izlaganje nam je otkrio da hrvatske knjižnice svojim programima i materijalima ne zaostaju za finskim knjižnicama, ali da razlike ima u financijskoj potpori i percepciji društva i politike prema knjižnicama.

U izdanju našega Društva izašla je nova publikacija na koju smo posebno ponosni – Svezak (1985. – 2013.): bibliografija svih radova objavljenih u časopisu Svezak od početka njegovog izlaženja 1985. godine pa do danas. Autorice bibliografije su članice našega Društva Tina Gatalica i Zorka Renić, a bibliografiju je na Skupštini predstavio njezin recenzenti Ilija Pejić. Koji je u izlaganju je ukazao kako je to izuzetno vrijedno djelo o povijesti Društva i povijesti knjižničarstva na ovim prostorima. Svi prisutni su dobili primjerak ove publikacije, a financijsku podršku izdavanju ove bibliografije financijski su potpomogle knjižnice s područje djelovanja regionalnog Društva.

Novi, 16. broj Sveska predstavila je Vinka Jelić-Balta, glavna urednica glasila Društva. Izložila je novosti i promijene u Svesku, a svim prisutni su dobili po primjerak glasila Društva. Tema ovog broja bila je – Knjižnice za mlade. Svezak donosi ponovno niz članaka s informacijama o radu knjižnica na području Društva, prenosi znanja stečena na mnogobrojnim stručnim skupovima, a daje i pregled zavičajnog nakladništva u razdoblju od protekle godine dana. Valja istaknuti kako su se financijskom podrškom izdavanju Sveska kao i uvijek do sad uključili gradovi Bjelovar, Čazma i Koprivnica, te Bjelovarsko-bilogorska i Koprivničko-križevačka županija, kao i sponzori – tvrtke Point iz Varaždina, Šareni dućan iz Koprivnice i Tiskara Horvat iz Bjelovara.

Nakon toga uslijedio je radni dio Skupštine, a kako je ova Skupština imala i izborni karakter, u nastavku su izabrana i nova radna tijela Društva – Glavni i Nadzorni odbor, te su predloženi kandidati za članstvo u sekcijama i komisijama Hrvatskog knjižničarskog društva. Za predsjednicu Društva u idućem dvogodišnjem mandatu predložena je i izabrana Romana Horvat (Pučka knjižnica i čitaonica Daruvar), a za dopredsjednicu Tina Gatalica (Narodna knjižnica „Petar Preradović“ Bjelovar).

Nakon podnesenih i prihvaćenih izvješća o radu i programa rada za iduće jednogodišnje razdoblje koje su priredile tajnica Društva Lucija Miškić, nova predsjednica Romana Horvat i blagajnica Jelena Dvekar Kovačić, uslijedio je najsvečaniji dio skupštine – dodjela godišnjih priznanja za najknjižničare.

Ovom prigodom nagrađeni su: Zdenka Venus-Miklić, školska knjižničarka Gimnazije Bjelovar – za dugogodišnji uspješan rad u knjižničarstvu, Josipa Strmečki, knjižničaraka u Knjižnici i čitaonici „Fran Galović“ Koprivnica – za dugogodišnji uspješan rad u knjižničarstvu, Sanja Jozić, knjižničarka u Narodnoj knjižnici „Petar Preradović“ Bjelovar – za iznimne zasluge u promicanju Društva i Adrijana Hatadi, školska knjižničarka u OŠ „Braća Radić“ u Koprivnici – za iznimne zasluge u promicanju Društva.

Druženje knjižničara završilo je zajedničkim ručkom u ugodnoj atmosferi u organizaciji domaćina.

Lucija Miškić

Narodna knjižnica „Petar Preradović“ Bjelovar