Održana 29. godišnja skupština Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja

Gradska knjižnica Đurđevac u petak, 10 lipnja, bila je domaćin 29. godišnjoj skupštini Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja. Stotinjak knjižničara iz tri županije okupilo se u knjižnici gdje ih je dočekala zakuska organizirana uz pomoć sponzora: Strukovne škole Đurđevac, Obitelji Belak te obrta Slatka Danijela koji je poklonio tortu povodom 10 godina samostalnosti knjižnice, uz još ponešto slastica koje su ispekle same knjižničarke. Domaćinskoj atmosferi pridonijeli su i cvjetni aranžmani koje su knjižničarke napravile od domaćeg cvijeća, poklona gospođe Anđelke Herent, a valja spomenuti i zavežljaje lavande koje su dobili svi gosti (poklon OPG Pavlović).

Nakon okupljanja u knjižnici, koja je nažalost ipak premalena za skup ove veličine, uslijedila je šetnja do Hotela Picok gdje se, zahvaljujući podršci Grada Đurđevca i samog Hotela Picok, u sali Sv. Juraj održao stručni i radni dio skupštine. Skupštinu je pozdravila dogradonačelnica Marijanka Markešić u ime Grada, gđa. Marijana Mišetić , predsjednica Hrvatskog knjižničarskog društva, ravnateljica Gradske knjižnice Đurđevac Anica Šabarić u ime domaćina te Vinka Jelić Balta, predsjednica regionalnog Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja.

Nakon toga uslijedila su stručna izlaganja na temu “”Predstavljanje knjižnica u javnosti””, a predavači su bili Jurica Pavičić (Ekonomski fakultet Zagreb), Nikša Alfirević (Ekonomski fakultet Split), Valentin Besednik (Megafon d.o.o.), Alemka Belan Simić (KGZ). Primjere dobre prakse predstavili su Irena Hlupić-Rašo (Narodna knjižnica “”Petar Preradović”” Bjelovar), Vjeruška Štivić (Narodna knjižnica “”Petra Preradović”” Bjelovar), Melita Schmitz (Osnovna škola Slatina), Kristian Ujlaki (Knjižnica i čitaonica “”Fran Galović”” Koprivnica). Izlaganja su završila tradicionalnim predstavljanjem Sveska – glasila Društva knjižničara Bilogore, Podravine i Kalničkog prigorja čija je glavna urednica po treći put bila Zorka Renić (Medicinska škola Bjelovar).

U radnom dijelu Skupštine uslijedila su izvješća tajnice, blagajnice, Nadzornog odbora te članova komisija i sekcija HKD-a o radu u proteklom razdoblju, te su prihvaćeni prijedlozi programa rada i financijskog plana Društva za naredno razdoblje. Kao i svake godine, Skupština je završila dodjeljivanjem nagrada Društva “”Najknjižničarima”” za dugogodišnji uspješan rad u knjižničarstvu koju je ove godine primila i naša knjižničarka Katarina Pavlović. A pred svim kolega iz Društva kojemu je svojedobno bila i predsjednica, oprostili smo se od kolegice Vesne Brozović koja ovog ljeta odlazi u zasluženu mirovinu.

Nakon ručka knjižničari su još posjetili i razgledali Stari grad te time završili svoj dan u Đurđevcu – gradu Picoka.

Teme:

• Upravljanje marketinškim događajima u knjižnicama – interaktivno predavanje Jurice Pavičića (Ekonomski fakultet Zagreb), Nikše Alfirevića (Ekonomski fakultet Split), Valentina Besednika (Megafon d.o.o.)
  • Kampanja Hrvatskoga knjižničarskog društva: Imam pravo znati,Imam pravo na knjižnicu – Alemka Belan Simić
  • Knjižnica u gostima ili Ususret korisničkoj javnosti – Irena Hlupić – Rašo i Vjeruška Štivić
  • Europski fondovi – kako do novca – Melita Schmitz
  • Konferencija IFLA-e u Gothenburgu (Švedska) 2010.– Kristian Ujlaki