Ana Škvarić – dobitnica nagrade INELI-Bakans Innovation Award

????????????????????????????????????
Dobitnici nagrade za inovacije u knjižnicama

Projekt Ane Škvarić, diplomirane knjižničarke i voditeljice Bibliobusne službe iz Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnice pod nazivom „Rastemo čitajući!: poticanje rane pismenosti u ruralnim područjima Koprivničko-križevačke županije“ dobitnik je nagrade za inovaciju koju dodjeljuje grčka organizacija Future Library u okviru projekta INELI-Balkans – međunarodne mreže perspektivnih knjižničara-inovatora s područja Balkana –  INELI-Bakans Innovation Award.

Nagrada se sastoji od financijske potpore za provođenje projekta u iznosu od 4.000 eura, a dobitnici su objavljeni na 2. konvenciji sudionika projekta INELI-Balkans održanoj od 24. do 28. studenoga 2016. u Sofiji, Bugarska, a organiziranoj od strane Future Library (www.futurelibrary.gr/en/). Od 32 pristigla projekta nagrađeno ih je 5 – po jedan iz Rumunjske, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Kosova i Hrvatske.

Projekt „Rastemo čitajući!: poticanje rane pismenosti u ruralnim područjima Koprivničko-križevačke županije“ provodit će se tijekom prve polovice 2017. godine, a namijenjen je polaznicima programa predškole i najstarijih vrtićkih skupina hrvatske i romske nacionalnosti te njihovim odgajateljicama i roditeljima u pet vrtića u mjestima koja obilazi koprivnički bibliobus (Drnje, Peteranec, Sigetec, Đelekovec, Legrad). Neki od najvažnijih ciljeva projekta su poticanje čitanja i razvoj informacijske i informatičke pismenosti djece predškolske dobi, promicanje svijesti o važnosti socijalne inkluzije i njegovanja tolerancije, kao i osnaživanje postojećih kvalitetnih odnosa Bibliobusne službe i odgojno-obrazovnih ustanova u mjestima koja obilazi koprivnički bibliobus.

U okviru projekta odabrani vrtići dobit će od Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica na korištenje paket koji će sadržavati edukativne slikovnice, AVE građu, radne materijale za pripremu za školu, materijale na romskom bajaškom i hrvatskom jeziku, radne materijale za učenje hrvatskog jezika, stručnu literaturu za odgajateljice i po jedan tablet opremljen edukativnim sadržajima i aplikacijama koje potiču učenje čitanja, razvoj logičkog zaključivanja i drugih vještina. Pored paketa koji će vrtićima biti dostupan svakodnevno, u planu je i organizacija predavanja o važnosti čitanja i kvalitetnog korištenja informacijsko-komunikacijske tehnologije, namijenjenog roditeljima čija djeca pohađaju vrtiće uključene u pilot-projekt.

Ideja i poticaj za provođenje projekta došla je nakon sudjelovanja Ane Škvarić  krajem 2015. godine na 1. konvenciji INELI – Balkans održanoj u Solunu u Grčkoj. INELI-Balkans projekt je organizacije Future Library koju podupire Zaklada Bill & Melinda Gates (http://www.futurelibrary.gr/en/ineli-balkans_en/), započet 2014. godine, a kreiran s ciljem stvaranja održive mreže knjižnica i knjižničnih suradnika s područja Balkana koja će imati pozitivan utjecaj na razmjenu znanja, razvoj suradnje među ustanovama i pojedincima te naposljetku razvoj novih knjižničnih usluga.

Uz podršku stručnog tima Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ Koprivnica i sponzora, projekt „Rastemo čitajući!: poticanje rane pismenosti u ruralnim područjima Koprivničko-križevačke županije“ kreće u implementaciju već u siječnju 2017. godine.

Čestitamo kolegici Ani Škvarić i Knjižnici i čitaonici „Fran Galović“ Koprivnica na ovoj  vrijednoj međunarodnoj nagradi i želimo im puno uspjeha u provođenju projekta!